IDSVA News

IDSVA Alumna appointed to the National Council on the Humanities

We are pleased to share that Dr. Kathe Hicks Albrecht was appointed to the National Council on the Humanities.

Excerpt from the announcement:

The National Endowment for the Humanities (NEH) announced today that sixteen prominent humanities scholars and advocates have been appointed to the National Council on the Humanities. 

The Council is NEH’s 26-member advisory body. The new Council appointees were nominated by President Donald J. Trump in 2018 and confirmed by the U.S. Senate on August 1, 2019.

“We are delighted to welcome this distinguished group to the National Council,” said NEH Chairman Jon Parrish Peede. “Together they bring a wide range of expertise in cultural leadership, government and public policy, international affairs, philanthropy, and numerous humanities fields including archeology, languages, law, literature, history, and political science that will be invaluable to the National Endowment for the Humanities.”

The National Council on the Humanities meets three times a year to review grant applications and to advise the NEH chairman. National Council members serve staggered six-year terms.

Below are the new members of the National Council on the Humanities: 

  • Kathe Hicks Albrecht, of California, for a term expiring January 26, 2024.

  • Russell A. Berman, of California, for a term expiring January 26, 2020.

  • Keegan F. Callanan, of Vermont, for a term expiring January 26, 2024.

  • David Armand DeKeyser, of Alabama, for a term expiring January 26, 2020.

  • William English, of the District of Columbia, for a term expiring January 26, 2024.

  • Marjorie Fisher Furman, of Michigan, for a term expiring January 26, 2022.

  • John Fonte, of Virginia, for a term expiring January 26, 2020.

  • Claire Griffin, of Washington, for a term expiring January 26, 2022.

  • Kim R. Holmes, of Virginia, for a term expiring January 26, 2022.

  • Phyllis Kaminsky, of Arizona, for a term expiring January 26, 2020.

  • Joyce Malcolm, of Virginia, for a term expiring January 26, 2020.

  • Adair Margo, of Texas, for a term expiring January 26, 2022.

  • Matthew Rose, of Iowa, for a term expiring January 26, 2024.

  • William Schneider, Jr., of Colorado, for a term expiring January 26, 2020.

  • Noel Valis, of Connecticut, for a term expiring January 26, 2020.

  • Jean M. Yarbrough, of Maine, for a term expiring January 26, 2022.